Alergeny w piernikach

Święta alergików

Mamy alergików mają w Święta nie lada wyzwanie. Nawet wbrew pozorom, pyszne ciasteczka, czyli pierniczki mogą być groźne dla alergika. Dzieje się tak z powodu składników, z których zostały przygotowane. Spora część z nich jest alergenami.

Trochę teorii

Alergia pokarmowa to niepożądana reakcja organizmu, wyzwalana lub kształtowana poprzez patogenetyczne mechanizmy immunologiczne.
Alergia pokarmowa powstaje wtedy, gdy występuje swoista odpowiedź immunologiczna w kontakcie z alergenem pokarmowym. Nadwrażliwość ta jest zależna od kilku czynników tj.: predyspozycje genetyczne, środowiskowa ekspozycja na alergeny oraz inne niespecyficzne czynniki środowiskowe. Częściej na alergie zapadają dzieci w rodzinach, gdzie występuje alergia.
Najczęstsze reakcje pokarmowe występują po alergenach z tzw. wielkiej ósemki do której zaliczane są:

  • mleko krowie,
  • jaja,
  • ryby,
  • skorupiaki i mięczaki,
  • orzechy,
  • orzechy arachidowe,
  • soja,
  • pszenica.

Wyróżniamy 4 typy reakcji alergicznych:

Typ I – reakcja atopowa skóry – związana jest z predyspozycją genetyczną danej osoby do nadmiernej produkcji ustroju przeciwciał. Alergia pokarmowa związana jest najczęściej z natychmiastową reakcją. Objawy alergii występują do 3 godzin po spożytym posiłku.

Typ II – reakcja cytotoksyczna i cytolityczna – reakcja, w której uczestniczą przeciwciała odpornościowe skierowane przeciwko antygenom znajdującym się w układzie krążenia albo antygenom stanowiącym element budowy komórki lub wiążącym się z jej powierzchnią.

Typ III – reakcja alergiczno – immunologiczna wywołana tworzeniem kompleksów immunologicznych – wywołuje działanie zapalne w wybranych narządach ustroju.

Typ IV –reakcja alergiczna wywołana udziałem limfocytów – stany nadwrażliwości organizmu.

  • zmiany skórne (w tym pokrzywka, egzema, rumień, obrzęk naczynioruchowy),
  •  astma,
  •  infekcje układu oddechowego,
  • awersja do mleka krowiego,
  • biegunka przewlekła,
  • bóle brzucha,
  • wymioty,
  • ulewanie,
  • zaparcia,
  • nadmierne gazy,
  • śluz w kale,
  • niedokrwistość,
  • odwodnienie,
  • rozdrażnienie, niepokój,
  • utrata apetytu,
  • objawy wstrząsowe (anafilaktyczne)

Co z tymi piernikami?

W skład naszych ulubionych pierników wchodzą przyprawy korzenne, mąka, jaja, miód pszczeli, mleko czy kakao. Wszystkie te składniki to potencjalne alergeny pokarmowe. Nawet niewielka ich ilość może wywołać silne reakcje alergiczne.

Miód to nieodłączny składnik tradycyjnych pierniczków. Choć zdrowy i naturalny, zawiera pyłki kwiatowe, które mają właściwości alergizujące. Objawy alergii na miód pszczeli są różne. Na ciele może pojawić się pokrzywka, obrzęk, ból głowy czy astma oskrzelowa.

Mąka, której używamy do pieczenia pierników, także może wywołać reakcje alergiczne ze względu na pszenicę, która należy do Wielkiej Ósemki Alergenów. Podobnie jest z mlekiem i jajkiem. Alergia na mleko występuje u dzieci niezwykle często, a objawy uwidaczniają się na skórze oraz w postaci dolegliwości układu pokarmowego i oddechowego. Dzieci często też alergizują na białka jaja kurzego, które często dodajemy do świątecznych wypieków i dań.

Ostatnim składnikiem wartym uwagi jest kakao. Choć uznaje się, że uczulenie na kakao występuje u dzieci rzadko, to niestety jego spożycie może wiązać się z występowaniem objawów alergii. Dzieci cierpiące na nietolerancję histaminy mogą mieć wiele niepożądanym objawów po spożyciu większej ilości pierników i innych wyrobów czekoladowych.

Jeśli masz w domu alergika i chcesz ustrzec go przed objawami alergii, możesz skorzystać z przepisu na naszej stronie:

https://pionanazdrowie.pl/zdrowe-pierniczki/


Dania polecane przy zaparciach

Gdy Twoje dziecko ma zaparcie, wprowadź do jego diety większą ilość płynów, tłuszczów roślinnych oraz produktów ze zwiększoną ilość błonnika. Błonnik pokarmowy wspomaga trawienie, przyspiesza perystaltykę jelit oraz reguluje rytm wypróżnień.

Spore ilości błonnika znajdują się w surowych owocach i warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, kaszach czy siemieniu lnianym.

Poniżej przedstawiamy dania z dużą zawartością błonnika.


Owsianka owocowa z orzechami

Składniki

3 łyżki płatków owsianych,
2 łyżki otrąb pszennych, żytnich lub owsianych
½ jabłka
garść malin, borówek lub innych czerwonych owoców
300 ml napoju roślinnego lub mleka krowiego
garść orzechów,
1 łyżeczka siemienia lnianego,
szczypta cynamonu.


Przygotowanie

  1. Płatki owsiane i otręby wymieszajcie z mlekiem w garnuszku.
  2. Zamieszajcie raz na jakiś czas.
  3. Po zagotowaniu zmniejszcie ogień i gotujcie około 5 minut.
  4. Przełóżcie do miseczki. Na wierzch połóżcie pokrojone w kostkę jabłko oraz posypcie resztą owoców, orzechami oraz siemieniem lnianym.
  5. Na koniec owsiankę doprawcie szczyptą cynamonu.


Warzywny krem z grzankami

Składniki

kilka różyczek kalafiora,
1 marchewka,
2 ziemniaki,
½ średniej cukinii,
1 mała cebula,
2 łyżki oliwy z oliwek,
1 łyżeczka nasion dyni,
1 łyżeczka nasion słonecznika,
grzanki z chleba pełnoziarnistego,
ziele angielskie,
sól,
pieprz.


Przygotowanie

  1. Warzywa pokrójcie w kostkę, kalafior rozdzielcie na różyczki.
  2. Cebulę podsmażcie w garnku na oliwie.
  3. Dodajcie marchewkę i jeszcze podsmażcie.
  4. Dodajcie cukinię, ziemniaki, ziele angielskie i zalejcie gorącą wodą.
  5. Gotujcie około 20 minut, aż warzywa zmiękną.
  6. Następnie wszystko zblendujcie. Krem posypcie nasionami dyni, słonecznika oraz grzankami.


Krupnik

Składniki

1 szklanka kaszy jęczmiennej,
4 ziemniaki,
2 ząbki czosnku,
1 cebula,
1 seler,
2 pietruszki,
3 marchewki,
1 szyja indyka,
30 g śmietany 12%,
2 łyżki oleju,
4 ziarna ziela angielskiego,
2 liście laurowe,
sól,
pieprz


Przygotowanie

  1. Szyję indyka zalejcie 2 l zimnej wody i doprowadźcie do wrzenia.
  2. Wszystkie warzywa obierzcie.
  3. Cebulę posiekajcie i podsmażcie na oleju.
  4. Marchewki, seler oraz pietruszki zetrzyjcie na tarce o dużych oczkach. Wraz z cebulą oraz przeciśniętym przez praskę czosnkiem dodajcie do wywaru.
  5. Dodajcie ziele angielskie oraz liście laurowe i gotujcie ok. 40 min.
  6. Na koniec dodajcie pokrojone w kostkę ziemniaki oraz kaszę jęczmienną.
  7. Gotujcie ok. 20 min.
  8. Dodać śmietanę i doprawić do smaku solą i pieprzem.


Co za dużo to niezdrowo, czyli o problemach układu trawiennego

Słodkie Święta

Święta Bożego Narodzenia, często stanowią swojego rodzaju odskocznię od rygorystycznego pilnowania zdrowej diety. W domach pojawiają się łakocie, mnóstwo deserów. Dzieci są zachwycone.

Myślimy - raz nie zawsze prawda?

Teoretycznie tak, jednak jeśli nie zachowamy zdrowego rozsądku i nie wyznaczymy dzieciom pewnych granic w jedzeniu cukierków i czekolady, mogą przepłacić “te chwile zapomnienia” problemami układu pokarmowego. Między innymi zaparciami.

Zaparcia

Zaparcie zdefiniować można jako utrudnione, wymagające wysiłku, oddawanie zbitego, suchego stolca, wynikającego ze zwolnionego lub utrudnionego pasażu jelitowego, występującego rzadziej niż raz na 3 dni. W około 95% zaparć u dzieci są tzw. zaparcia czynnościowe.
Przyczyną zaparcia czynnościowego są powtarzane próby wstrzymywania wypróżniania przez dziecko, które stara się uniknąć nieprzyjemnych wrażeń związanych w defakacją lub wypróżnienie w stresujących warunkach. Prowadzi to do zalegania stolca w odbytnicy, wchłaniania wody i stwardnienia mas kałowych. Oddawanie objętościowo dużych, spieczonych i twardych mas kałowych wywołuje ból i strach u dziecka, czego efektem jest świadome powstrzymywanie się od wypróżnień.

Leczenie zaparć

Leczenie dzieci z zaparciami czynnościowymi powinno nastąpić jak najwcześniej. Bardzo ważny jest „trening defekacyjny” w postaci wyrabiania nawyku regularnego wypróżniania. W pierwszej kolejności powinna być podjęta próba leczenia dietetycznego z uwzględnieniem diety bogatoresztkowej wzbogaconej w płyny i produkty mleczne.

Żywienie przy zaparciach

Nawyki żywieniowe mają istotny wpływ na częstotliwość i jakość wypróżnień. Zalecane spożycie błonnika u dzieci wynosi 0,5-1g/kg mc. 24h (do 35g dziennie). W diecie bogatobłonnikowej należy uwzględnić otręby pszenne, ciemne pieczywo, warzywa i owoce.
Dodatkowa należy zapewnić suplementację makro- i mikroelementów, gdyż błonnik obniża wchłanianie niezbędnych składników odżywczych (żelazo, wapń, cynk). Zalecenia dietetyczne w zaparciach obejmują również zwiększona podaż mleka i produktów mlecznych, napoje fermentowane- kefiry, jogurt czy koktajle mleczne (źródło probiotyków).
Zaleca się również produkty nabiałowe- ser żółty, ser biały, mozzarella, feta. Mięso, drób, wędliny czy jaja zalecane są w ilościach stosownych dla wieku i płci. Zaleca się ograniczyć tłuszcz zwierzęcy na rzecz roślinnego. Zdecydowanie ograniczyć podaż czekolady, kakao, lodów, słodyczy, fast-food. Woda jest niezbędna do utrzymywania miękkiej konsystencji stolca. Korzystne jest picie napojów naturalnych, niegazowanych w ilości 1,5-2l/24h. Należy ograniczyć płyny gazowane, sztucznie barwione i bardzo słodkie.
Preferowane techniki gotowania to ograniczenie ilości tłuszczu, np. gotowanie na parze, pieczenie beztłuszczowe. Wskazane są codzienne ćwiczenia fizyczne. Aktywność fizyczna wpływa korzystnie na przyśpieszenie perystaltyki jelit.

Domowe sposoby na zaparcia

Jak zaparcia występują co jakiś czas, wystarczają domowe sposoby, by ułatwić dziecku wypróżnienie się. Jeśli dziecko cierpi na zatwardzenie, dajmy mu śliwki – szczególnie te suszone świetnie działają. Możemy podać je w formie musu, można też dodać do porannej owsianki lub przygotować z nich kompot. Również rodzynki czy daktyle mogą pomóc. Efekty osiągniemy również, podając kisiel z siemienia lnianego.

Jeśli zaparcia powtarzają się, warto wprowadzić zwyczaj rozpoczynania dnia od wypicia szklanki ciepłej wody – do smaku możemy dodać nieco cytryny i miodu. Ulgę w zaparciach i bólu brzucha przyniosą też ciepłe kąpiele, delikatny masaż brzucha oraz ciepły okład termoforu.


Zdrowe pierniczki

Święta Bożego Narodzenia już tuż tuż, pora na pierniki!
Wspólne przygotowanie pierniczków wraz z dziećmi, to przepis na wspaniałą zabawę. Dzieci uwielbiają dekorować ciasteczka.
A co zrobić gdy Twoja pociecha jest uczulona na któryś ze składników?
Rezygnować z pierników?
Absolutnie nie!
Istnieje wiele przepisów na zdrowe pierniczki. Poniżej prezentujemy kilka z nich.


Bezglutenowe pierniczki

Składniki

500g mąki gryczanej
150g masła
15g cukru
125g płynnego miodu
2 łyżeczki przyprawy korzennej do piernika (domowej lub kupnej bezglutenowej)
1 łyżeczka cynamonu
2 łyżki kakao
½ łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej
2 żółtka
1- 2 łyżki słodkiej, płynnej śmietany 30- 36%


Przygotowanie

  1. Masło, cukier, miód, przyprawę do piernika, cynamon i kakao podgrzewajcie powoli, cały czas mieszając do połączenia wszystkich składników. Poczekajcie, aż wystygnie.
  2. Sodę oczyszczoną rozpuśćcie w 1 łyżce wody. Dodajcie do masy miodowej i rozmieszajcie np. trzepaczką. Następnie dodajcie żółtka.
  3. Następnie mąkę wymieszajcie z proszkiem do pieczenia. Dodajcie ją do ostudzonej masy i zagniećcie ciasto. Na koniec czas na śmietanę.
  4. Ciasto rozwałkujcie na ok. 5- 7 mm. Najlepiej użyć dwóch kawałków papieru do pieczenia
    Z ciasta wykrawać foremkami dowolne formy.
  5. Ciasteczka ułóżcie na blasze wyłożoną papierem do pieczenia.
  6. Pieczcie ok. 10 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół). Zostawcie na chwilę na blasze (zaraz po upieczeniu są bardzo miękkie), a następnie przełóżcie na kratkę do całkowitego ostygnięcia.


Pierniczki bez kakao

Składniki

4 szklanki mąki pszennej tortowej
2 jaja
1,5 szklanki brązowego cukru
czubata łyżka masła
2 płaskie łyżeczki sodki
3 łyżeczki przyprawy korzennej do piernika lub cynamonu
4 łyżki miodu naturalnego
ulubione ozdoby, lukier, cukier puder itp


Przygotowanie

  1. Mąkę przesiejcie przez sito i dodajcie cukier.
  2. Miód podgrzejcie w garnuszku, ale uważajcie, aby się nie zagotował. Wmieszajcie go do mąki.
  3. Masło rozpuśćcie i ostudźcie.
  4. Jajka wymieszajcie z przyprawą oraz sodą i masłem, następnie dodajcie do masy.
  5. Zagniećcie ciasto.
  6. Rozwałkujcie na grubość około 5 mm.
  7. Wykrawajcie dowolne kształty i pieczcie około 15 minut na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w temperaturze 180 stopni (grzałka góra dół).



Pierniczki bez cukru

Składniki

400 gramów mąki orkiszowej
80 gramów ksylitolu (erytrolu)
2 płaskie łyżki przyprawy do piernika
2 łyżki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia bez fosforanów
2 jajka
100 g płynnego oleju kokosowego
100 gramów miodu


Przygotowanie

  1. Wsypcie wszystkie suche składniki do miski i wymieszajcie.
  2. Następnie rozpuśćcie miód i olej kokosowy w kąpieli wodnej.
  3. Po ostygnięciu dodajcie jajka.
  4. Połączcie suche składniki z mokrymi i zagniećcie ciasto.
  5. Rozwałkujcie na grubość około 4 mm i wykrójcie pierniki. Ułóżcie je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i pieczcie w 180 st. przez około 10 minut.



Pierniczki bez miodu

Składniki

2 szklanki mąki
1 jajko
3/4 szklanki cukru (dałam ½ szklanki)
1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
0,5 torebki przyprawy piernikowej - ok 15g
1 łyżka masła
1/4 szklanki podgrzanego mleka


Przygotowanie

  1. Masło (z lodówki), połączcie z pozostałymi składnikami (bez mleka) i zagniećcie z nich ciasto.
  2. Następnie dodajcie po jednej łyżce ciepłego mleko do momentu, aż ciasto będzie gęste i średnio twarde. Wyrabiajcie około 10 minut.
  3. Ciasto rozwałkujcie na grubość ok 1 cm i wytnijcie z niego różnorodne kształty. Pieczcie przez 10 - 15 minut w temperaturze 180 stopni (grzałka góra dół).

Zdobimy lukrem lub posypujemy cukrem pudrem. Cukier puder można wykonać z zamiennika cukru.



Czym możecie udekorować zdrowe pierniki?

Przygotowywanie naturalnego lukru jest szybkie i proste w wykonaniu.
Poniżej podpowiadamy z czego możecie uzyskać kolory.

 

Naturalne barwniki:

  • zielony - sok ze szpinaku
  • czerwony - sok z czarnej porzeczki
  • żółty - kurkumina
  • biały - puder
  • pomarańczowy - połączony czerwony i żółty
  • brązowy - kakaoPołącz puder (erytrol lub ksylitol) z przegotowaną wodą i barwnikiem. Całość wymieszaj.

Ozdoby do zdrowych pierników:
mak, sezam, płatki migdałowe, nasiona chia, nasiona słonecznika, amarantus, wiórki kokosowe, pestki dyni, płatki owsiane, siemię lniane, płatki jaglane, pokruszone orzechy

Wszystkie pierniki niezależnie od wariantu najlepiej przechowywać w metalowej puszce przez minimum dwa tygodnie, aby zmiękły.

Smacznego :-)