Słodkie Święta

Święta Bożego Narodzenia, często stanowią swojego rodzaju odskocznię od rygorystycznego pilnowania zdrowej diety. W domach pojawiają się łakocie, mnóstwo deserów. Dzieci są zachwycone.Myślimy - raz nie zawsze prawda?Teoretycznie tak, jednak jeśli nie zachowamy zdrowego rozsądku i nie wyznaczymy dzieciom pewnych granic w jedzeniu cukierków i czekolady, mogą przepłacić “te chwile zapomnienia” problemami układu pokarmowego. Między innymi zaparciami.

Zaparcia

Zaparcie zdefiniować można jako utrudnione, wymagające wysiłku, oddawanie zbitego, suchego stolca, wynikającego ze zwolnionego lub utrudnionego pasażu jelitowego, występującego rzadziej niż raz na 3 dni. W około 95% zaparć u dzieci są tzw. zaparcia czynnościowe.Przyczyną zaparcia czynnościowego są powtarzane próby wstrzymywania wypróżniania przez dziecko, które stara się uniknąć nieprzyjemnych wrażeń związanych w defakacją lub wypróżnienie w stresujących warunkach. Prowadzi to do zalegania stolca w odbytnicy, wchłaniania wody i stwardnienia mas kałowych. Oddawanie objętościowo dużych, spieczonych i twardych mas kałowych wywołuje ból i strach u dziecka, czego efektem jest świadome powstrzymywanie się od wypróżnień.

Leczenie zaparć

Leczenie dzieci z zaparciami czynnościowymi powinno nastąpić jak najwcześniej. Bardzo ważny jest „trening defekacyjny” w postaci wyrabiania nawyku regularnego wypróżniania. W pierwszej kolejności powinna być podjęta próba leczenia dietetycznego z uwzględnieniem diety bogatoresztkowej wzbogaconej w płyny i produkty mleczne.

Żywienie przy zaparciach

Nawyki żywieniowe mają istotny wpływ na częstotliwość i jakość wypróżnień. Zalecane spożycie błonnika u dzieci wynosi 0,5-1g/kg mc. 24h (do 35g dziennie). W diecie bogatobłonnikowej należy uwzględnić otręby pszenne, ciemne pieczywo, warzywa i owoce.Dodatkowa należy zapewnić suplementację makro- i mikroelementów, gdyż błonnik obniża wchłanianie niezbędnych składników odżywczych (żelazo, wapń, cynk). Zalecenia dietetyczne w zaparciach obejmują również zwiększona podaż mleka i produktów mlecznych, napoje fermentowane- kefiry, jogurt czy koktajle mleczne (źródło probiotyków).Zaleca się również produkty nabiałowe- ser żółty, ser biały, mozzarella, feta. Mięso, drób, wędliny czy jaja zalecane są w ilościach stosownych dla wieku i płci. Zaleca się ograniczyć tłuszcz zwierzęcy na rzecz roślinnego. Zdecydowanie ograniczyć podaż czekolady, kakao, lodów, słodyczy, fast-food. Woda jest niezbędna do utrzymywania miękkiej konsystencji stolca. Korzystne jest picie napojów naturalnych, niegazowanych w ilości 1,5-2l/24h. Należy ograniczyć płyny gazowane, sztucznie barwione i bardzo słodkie.Preferowane techniki gotowania to ograniczenie ilości tłuszczu, np. gotowanie na parze, pieczenie beztłuszczowe. Wskazane są codzienne ćwiczenia fizyczne. Aktywność fizyczna wpływa korzystnie na przyśpieszenie perystaltyki jelit.

Domowe sposoby na zaparcia

Jak zaparcia występują co jakiś czas, wystarczają domowe sposoby, by ułatwić dziecku wypróżnienie się. Jeśli dziecko cierpi na zatwardzenie, dajmy mu śliwki – szczególnie te suszone świetnie działają. Możemy podać je w formie musu, można też dodać do porannej owsianki lub przygotować z nich kompot. Również rodzynki czy daktyle mogą pomóc. Efekty osiągniemy również, podając kisiel z siemienia lnianego.Jeśli zaparcia powtarzają się, warto wprowadzić zwyczaj rozpoczynania dnia od wypicia szklanki ciepłej wody – do smaku możemy dodać nieco cytryny i miodu. Ulgę w zaparciach i bólu brzucha przyniosą też ciepłe kąpiele, delikatny masaż brzucha oraz ciepły okład termoforu.