Sezon na dynię trwa w najlepsze – ale czy wiesz jakie cenne wartości dla twojego dziecka ma dynia?

Dynia będzie doskonałym warzywem na rozpoczęcie przygody z jedzeniem podczas rozszerzania diety. Dzięki dużej zawartości błonnika sprzyja prawidłowemu rozwojowi mikroflory, która intensywnie się rozwija w pierwszych latach życia. Dynia poprawia perystaltykę jelit, zapobiegając przy tym zaparciom. Stanowi doskonałe źródło witaminy A, B, C oraz minerałów tj.: cynk, wapń, żelazo.

Dynia zawiera spore ilości beta karotenu, który jako przeciwutleniacz zmiata rodniki i działa przeciwzapalnie.

Z dyni możecie wyczarować wiele pysznych dań.

Placuszki, babeczki, zupę krem czy owocowo-dyniowy mus to tylko kilka z tych dań, które z pewnością pokochają maluchy.

Rodzicu czy wiesz, że pestki dyni pomagają w walce z pasożytami?

Świeże pestki dyni sprawdzają się dobrze w walce z pasożytami, ponieważ zawarta w nich kukurbitacyna przenika w pasożyty rażąc ich układ nerwowy.

Dzieci są w  grupie zwiększonego ryzyka zakażeń pasożytniczych. Naturalne kuracje warto przeprowadzać u wszystkich członków rodziny przynajmniej raz w roku i to szczególnie jesienią. Oczywiście na co dzień dbajmy o higienę, uczmy dzieci mycia rąk oraz produktów żywnościowych, a w szczególności owoców i warzyw.

 

Jak stosować pestki dyni by zwalczyć pasożyty?

Zastosuj u dzieci ok 15-30 g pestek z dyni , możesz wymieszać je z miodem lub mlekiem np.ryżowym-podaj pestki na czczo,po śniadaniu  potem podaj dodatkowo łyżkę  oleju rycynowego lub oliwę z oliwek. Kuracje możesz powtórzyć po 2,3 dniach.

Ewelina Lisowska

Dietetyk kliniczny